FilmyKultura

Czego animowanego wyglądać w nadchodzącym roku?

Przepełnione siłownie, miliony w kieszeniach producentów ciężarków, jarmużu i trenerów personalnych. Och i kołczów.
Nie to żebym ja uchowała się przed noworocznymi postanowieniami. Postanowiłam oglądać więcej filmów ;). W tym tych animowanych :D.
A na co szczególnie czekam w tym roku?

1. Another Day of Life
Premiera : 03.2016

ANOTHER DAY OF LIFE Trailer from Platige Image on Vimeo.

Film oparty jest na pracy polskiego reportera Ryszarda Kapuścińskiego, który w roku 1975 spędził 3 miesiące w Angoli na poszątku wojny domowej w tym kraju.
Kreska animacji jest bardzo realistyczna, ale w bardziej europejski a nie amerykański sposób. Jest to bardzo dobrze zapowiadająca się produkcja w dużej mierze z naszego kraju. Powiedzmy, że ekscytacja miesza się tutaj z dużą dozą rezerwy. Jednak trafia do mnie na listę bardzo wyczekiwanych filmów!

 

2. Dofus : Book 1 – Julith
Premiera światowa: 03.02.2016
Premiera polska : –.–.—-


Wyczekany przeze mnie film ze studia Ankama i już smutna wiadomość bo nie spodziewam się zobaczyć go na wielkim ekranie. Chociaż serial Wakfu swojego tłumaczenia na polski doczekał się szybciej niż tłumaczenia nawet na angielski, to nie spodziewam się zobaczyć tego filmu w polskich kinach, i nieprędko w polskiej telewizji. Moje serce płacze i dusza się kraja bo kto mnie zna, wie, że studio Ankama darzę szczególnym sentymentem.

Ankama stworzyła przebogate universum (nazwane Krosmoz) w którym już w tym momencie osadzone są 2 sezony kreskówki Wakfu, 2 MMO RPG : Dofus i Wakfu, grę konsolową Islands of Wakfu, grę planszową Kosmaster…. Lista jest długa. Więcej możecie znaleźć w prezentacji o Ankamie, którą przygotowałam w zeszłym roku :

Download PDF

Teraz Ankama wzięła się za srebrny ekran i powiem tyle: najwyższy czas. Pierwsze teasery filmu Dofus dostaliśmy już rok temu. Film ma opowiadać o małym Jorisie, który wraz z bardzo specyficzną drużyną ma obronić miasto Bonty przed czarownicą Julith. Brzmi prosto i banalnie, ale wiem, że przy bardzo specyficznym francuskim klimacie, animacji i humorze które znamy z serii Wakfu i całej specyfice World of Twelve – będzie to naprawdę dobry film.

 

3. Rachet & Clank
Premiera światowa: 20.04.2016
Premiera polska: 22.04.2016

Film ten jest ekranizacją gry PlayStation o tym samym tytule w której wcielamy się w liso-podobnego Ratcheta podróżującego wraz z małym robocikiem Clankiem. Razem (po kilku nieudanych próbach) dostają się do unitu Strażników Galaktyki (nie, nie tych marvelowskich) gdzie pod wodzą Kapitana Qwarka będą próbowali powstrzymać złego Dreka przed zniszczeniem ich ślicznej galaktyki. Dodajmy do tego naprawdę świetny, choć nie wulgarny humor, który zdobywając serca dzieci puszcza też wiele oczek do dorosłych – spodziewam się naprawdę dobrej zabawy :).
A zanim film będzie w kinach, to sobie popykam w R&C na konsoli… :D

 

4. Zootopia
Premiera światowa: 10.02.2016
Premiera polska: 19.02.2016

Zootopia pokazuje nam przygody detektywa Judy i posądzonego o przestępstwo Nicka, którzy mają 48 godzin na rozwiązanie sprawy i znalezienie prawdziwego winnego. A całość dzieje się w pełni ucywilizowanym świecie zwierząt. Disney odstawił tutaj na bok korony i berła, a pokazuje nam parodię wszystkiego co znany na codzień jak powolni urzędnicy, selfiaczki i niesprawiedliwe stereotypy.

 

5. The Secret Life of Pets – Sekretne życie zwierzków domowych
Premiera światowa: 24.06.2016
Premiera polska: 23.09.2016

A skoro już o zwierzakach mowa!  Co robi Reksio jak nas nie ma i czemu tak naprawdę w maśle jest sierść.
Film twórców Minionków ma szansę być hitem i zbić im kolejną fortunę. Bardzo ładna animacja i fajny humor sprawi, że zabierając młodsze rodzeństwo do kina nie zanudzimy się, a nawet pośmiejemy. No i przy większej różnorodności bohaterów przynajmniej nie będziemy później zalani pluszakami, ręcznikami, sprzętem kuchennym czy spłuczką klozetową w kształcie żółtej kulki w goglach i ogrodniczkach…

 

6. Kimi no Na Wa – Your Name
Premiera światowa: sierpień 2016

Film Twórców prześlicznego Kotonoha no Niwa (Garden of Words) po którym znów można się spodziewać zapierającej dech w piersiach ręcznie rysowanej animacji. Film opowiada o dwójce japońskich nastolatków, którzy wiodą kompletnie odmienne życia, którzy odnajdują siebie nawzajem dzięki swoim snom. Znów będzie to zapewne krótka romantyczna historia, jednak warto obejrzeć właśnie dla animacji. Do tej pory jak sobie przypomnę zanimowany deszcz i rysujący ołówek z Kotonoha no Niwa to mam ciarki!

 

7. Kubo and the Two Strings
Premiera światowa: 19.08.2016

Najnowsza produkcja studia Laika – czy to już nie wywołuje dreszczy?! Koralina, ParaNorman, Boxtrolls a teraz ekranizacja japońskiej historii w znanej już w poprzednich produkcjach lalkowej technice. Film pokazuje historię dobrodusznego Kubo, który dba o swoją matkę, o wioskę. Zostaje jednak nawiedzony przez złego ducha z przeszłości, co wywraca jego życie do góry nogami. Kubo musi znaleźć zbroję swojego zmarłego ojca, wielkiego wojownika, by przywrócić równowagę. Wspomnienia warta jest też gwiazdroska obsada schowana za animowanym filmem : Rooney Mara, Matthew McConaughey, Charlize Theron i Raplh Fiennes to tylko część aktorów podkładających głosy w tym filmie.

 

8. Little Door Gods
Premiera światowa: 01.01.2016

Little Door Gods to chińska animacja, która zachwyciła mnie od pierwszego traileru.
W momencie gdy słabnie wiara w bóstwa, szukają sobie innego zawodu pośród śmiertelników. Jednak nadchodzący przez to chaos pcha ich spowrotem do dawnych ról – obrońców ludzkości. Urok, humor, bardzo ładna animacja CGI i połączenie amerykańskich trendów w animacji z chińską kulturą. Oby udało się to upolować na wielkim ekranie!

 

9. Moana
Premiera światowa: 31.11.2016

c70dee99_moana-main.xxxlarge

Pierwsze rysunki przedstawiające Moanę, które jak narazie pokazał nam Disney

Tym razem Disney zabiera nas na wyspy Pacyfiku i Oceanii gdzie waleczna i dzielna Moana będzie poszukiwała nowej wyspy. Dostaniemy egzotyczną nową ‚księżniczkę’ disneya, dostaniemy magię i półbogów, sztormy i kokosy, dostaniemy też ogrom piosenek, bo Moana zapowiadana jest jako musical! Mam nadzieję, że już nie nucicie pod nosem ‚Let it Go’ ;P. Narazie jednak niewiele o filmie wiemy, nie jestem więc jakoś ogromnie zajarana pomimo mojej miłości do musicali.

10. Tout En Haut Du Monde – Longway North – Daleko na Północy
Premiera światowa: 27.01.2016

TOUT EN HAUT DU MONDE pilote / LONGWAY NORTH trailer from rémi chayé on Vimeo.

Po raz kolejny nieznana data polskiej premiery. Jednak po cudownym Song of the Sea, którego animacja też nie jest klasycznie amerykańsko-3D i efekciarska, mam optymistyczne myśli jeśli chodzi w ogóle o szanse zobaczenia tego filmu w kinie. Francuska produkcja z bardzo ciekawą, rysowaną animacją opowiada historię Sashy, młodej rosyjskiej arystokratki pod koniec XIXw. Sasha, zainspirowana podróżami swojego dziadka postanawia wyrwać się z luksusów i pałacyków by podążyć jego śladem na daleką pólnoc i go odnaleźć. I choć historia nie do końca trafia w moje top upodobań (lubię miecze, magię, duchy i inne takie ;D) to sama animacja jest tak ciekawa, że nie wyobrażam sobie tego nie zobaczyć przy najbliższej okazji :). A jeśli was także zainteresowała, to na oficjalnym blogu znajdziecie super materiały z procesu tworzenia filmu.

0